Echinacea – habitus – album

Ondřej Fous

Celkový vzhled třapatkovek měl pěknou řádku let shodné zadání. Trsnatá, poměrně statná perena, dorůstající v květu výšky kolem 80cm a zhruba podobné šířky. Na několika květních lodyhách se nesly hlavní květy a v paždích listů se přisazovaly další a další. Semeníky „ježků“ zůstávaly na rostlině dlouho do podzimu.

Nové hybridní řady poněkud rozšířily parametry po všech stránkách. E. pallida umí v zápoji vytáhnout své květy do 150cm, přes metr jde i Mango Meadowbrite nebo ´Razzmatazz´. Velikost květů obvykle kolísá mezi 10 a 15cm, výjimkou ale není i přesah např. u ´The King´ nebo ´Virgin´. V přímé úměře tomu je i násada květů. Drobnější květy u ´Pink Double Delight´ nebo ´Avalanche´ předjímají bohatě větvené lodyhy, vysoký počet nasazených květů i délku kvetení. To přináší i kompaktnější formu růstu. Kromě zmíněných lze kompaktní vzůst kolem 60cm očekávat také u ´Kim´s Mop Head´ a ´Sundown´. Velmi hrubý trs se spoře olistěnou růžicí má naopak např. ´Fatal Attraction´.

Zajímavé úzkolisté variety jsou jednak prérijní botanické sorty, Orange a Mango Meadowbrite, ale i ´Pica Bella´ nebo ´Tom Thumb´.
Obecně lze říci, že výška výrazně kolísá podle výživy nebo konkurenci v zápoji. Purpurové vybarvení listů, řapíků a lodyh je na tom obdobně.

 

 

 

 

´Avalanche´
´Art´s Pride´Orange Meadowbrite
´After Midnight´
´Elbrook´Elton Knight
´Sundown´
´Fatal Attraction´
´Fatal Attraction´
Echinacea paradoxa
´Alaska´
´Augustkönigin´
´Forncett Foremost´
´Harvest Moon´
´Ruby Giant´
´Ruby Glow´
´Sundance´
´Sunset´
´Sunset´
Echinacea paradoxa
´Foxy Foxtrot´
´Green Envy´
´Harvest Moon´
´Jade´
´Twilight´
´Elbrook´Elton Knight
´Sundance´
´Petit Double Delight´
´Pink Shuttles´
´Sunrise´
´Tearoom Tango´