O žurnálu

Zahradnický žurnál ze světa vytrvalosti přináší čtenářům z řad profesní obce a zvídavým laikům možnost nahlédnout pestře do oboru živého jako rostliny samy. Mění se nám a roste pod rukama. Přihnojen názory a zaléván novými a novými skutečnostmi nám může prohloubit míru poznání, otevřít oči a pohnat nás k vlastním zjištěním či dovednostem. Podívejme se na něj s nadhledem přespolních expertů i místních zahradníků. Hledejme poznání našich předků v historii i prostřednictvím poznatků současné vědy. Zajímá nás, co je dobré pro zahradnické řemeslo a jak to lze využít. Práce sortimentální, zakládání a výsadby, krása květeny, stejně jako péče o ni. Jen se zdravou pochybností a vytrvalou snahou se zlepšit, náš obor zůstane perenujícím.

.

Redakce

redakce@pereny.eu

.

Helena Pánková

šéfredaktorka, téma, rozhovory, zahrady

Helena je zahradnice, správkyně veřejné zeleně, perenářka a houslistka. Několik let působila v Zámeckém zahradnictví Ctěnice. Později se na IPR Praha podílela na plánování příměstských parků a koncepce správy veřejných prostranství, v současnosti spravuje parky NKP Vyšehrad. V ateliéru Terezy Kvítkové navrhuje detail soukromých zahrad.

.

Ondřej Fous

téma, řemeslo, sortimenty, štupry&oplégry

Ondřej je zahradník, perenář, publicista, občasný pedagog a autor krajinářských řešení. Léta oživuje s kolegy zámecké zahradnictví při zámku Ctěnice, je autorem zámeckého parku ve Mcelích s jeho květnicí a také je spoluautorem krajinářského řešení Čelakovského sadů a okolí Národního muzea. Věnuje se prvorepublikovým zahradám a privátním sídlům i veřejnému prostoru coby člen ateliéru Tři architekti.

.

Tereza Kvítková

řemeslo, téma, tvorba, zahrady

Tereza je zahradnice a zahradní architektka, před léty se dlouhodobě věnovala floristice. Díky ní se vlastně dostala ke svému hlavnímu oboru a díky ní také naprosto propadla práci s trvalkami a tvorbě zahradního detailu vůbec. Více jak dekádu spolupracovala  s kolegou Beranem ve společném ateliéru, od roku 2021 vede vlastní ateliér Kvítková zahradní architekti. Čím dál tím více si cení ticha, přírody a dobrých lidí.

.

Anita Blahušová

téma, rozhovory

Anita zahradnictví vystudovala, profesionálně se mu ale nevěnuje. Zahradní nadšení si kompenzuje psaním knih, v současnosti je autorkou tří a na čtvrté se podílela. Pracuje v oblasti péče o životní prostředí, spolupracuje s neziskovkami, a občas přispívá články věnovanými přírodě blízkému zahradničení do nejrůznějších médií.

.

Zuzana Čechovská

sortimenty, anotace Gartenpraxis

Zuzana je zahradnice, zahradní architektka, perenářka a muzikantka. Na jižní Moravě měla několik let svůj ateliér, kde se s kolegou věnovali převážně projektům řešícím veřejný prostor. V současné době se zaměřuje na privátní zahrady a specializuje se na práci s bylinným patrem. Je součástí týmu zámeckého zahradnictví ve Ctěnicích, kde si mimo jiné realizuje svou vášeň pro práci s trvalkami.

.

Věra Přibylová

téma, sortimenty

Původně technik a IT architekt, nyní čím dál víc zahradnice s láskou k růžím a trvalkám. V Liberci provozuje miniaturní prodejní zahradu s testovacími záhony a trvalkovou samoobsluhou. Odborníkům drze fušuje do řemesla menšími návrhy a realizacemi zahrad a záhonů. Čím dál víc v současné unifikované době oceňuje neuspěchnou práci, pestrost a proměnlivost zahrad.

.

.

.

Slovo o žurnálu

Nápad založit žurnál, ve kterém se navzájem pěstitelé budou moci podělit o zkušenosti ze světa peren, je starý už pár let. V prosinci 2002 si o to okolnosti řekly a později na toto téma vznikla mezi profesionály písemná výzva. Dokonce vznikla dvě čísla jakéhosi samizdatu. Následná diskuze ukázala ale palčivější potřeby a tak byl založen spolek popularizující trvalky na všech frontách. Na žurnál se trochu pozapomnělo a teprve různá setkání, semináře, výstavy a diskuze na internetu ukázaly, že čas už dozrál. Klíčové informace z tuzemské praxe získaly na hodnotě a jejich možnosti dostat se z odborných kruhů ven začaly kvapem mizet. Mnozí se nutně stávají obětí bezbřehé výroby redakčních slepenců z produktů vyhledávačů, zahraničních překladů a zastaralé literatury. Zkusme vystavět alternativní možnost pro ty, kteří hledají víc a jdou si za kvalitou. Zveřejnit svůj článek zde může každý, kdo cítí, že má co říci. K diskuzi mezi laiky i profesionály všeho zrna je určeno fórum na sociální síti. Svůj prostor k vyjádření ať si tu najdou profesionální perenáři, soukromí sběratelé, studenti, krajinářští architekti, realizátoři či nadšenci pro trvalky bez rozdílu. Nelze než popřát dobré počtení každému z návštěvníků. (8. prosince 2007)

.

Na konci roku 2007 přeskočil žurnál z papíru a řetězových emailů na web, kde nabral časem formu perenářského blogu. Věnoval se zejména popularizaci sortimentů a některé články byly sdíleny i s dalšími weby nebo naopak z tištěných médií přeskakovaly zpět na web. Populární byly zejména kolektivně sestavovaná fotografická alba populárních rodů, jejichž snímky byly svého času obtížně dostupné. Od roku 2009 se pak začínají objevovat komentáře na pálivá profesní témata. Ta přeskočila v roce 2014 do sobotní přílohy lidovek a se svolením redakce jejich nekrácené verze byly zveřejňovány následně zde. V září 2016 dostáváme od šéfredaktora Gartenpraxis, Jonase Reifa, svolení k anotacím článků, na kterých se začíná postupně pracovat. Na konci roku 2017 jsme s grafiky sedli na novou podobu webu a v průběhu následujícího roku jsme ho celý přepracovali. Nějaký čas se psalo do šuplíku, pro různá média a na sociální sítě. Tematicky žurnál rozkvetl o některá obecnější témata zahradnického světa a začal překračovat obruby svého záhonu. V průběhu sezóny 2020 sestavujeme postupně redakci a do roku 2021 již spouštíme nový koncept žurnálu. (17.února 2021)

.

.

.