Echinacea – květ – album

Ondřej Fous

Již nejméně pátou sezónu se u nás objevují nové a nové sorty třapatkovek jako důsledek jednoho z největších šlechtitelských počinů ve světě peren v poslední dekádě, ne-li déle. Rod Echinacea je důkazem toho co umí „moderní doba“ a ukázala na něm skutečný potenciál hortikulturistického průmyslu. Jim Ault začíná Meadowbrite Series v roce 2004, Richard Saul Big Sky Series přichází s prvními kousky o rok později. V rukách zkušených šiřitelských korporací a meristémových laboratoří je svět zaplaven do tří let.

Dlužno ovšem poznamenat, že celý boom třapatkovek nevznikl jen díky těmto dvou pánům. Sešlo se několik zajímavých náhod dohromady. Jinak by se fenomén nestal fenoménem. Sortiment nachových, růžových a bílých valérů se po celá desetiletí stále vylepšoval po stránce kvality, velikosti a násady květů. Holanďan Jan van Winsen objevuje v roce 2003 první skutečně plnou varietu ´Razzmatazz´, která odstartovala vznik mnoha dalších poloplných verzí.

K tomu všemu přidejme nějaké to teplé evropské léto a vzrušené úvahy o změně klimatu našich zahrad, což nepochybně přispělo k nové vlně zahradního designu. Masivní naturalizované výsadby třapatkovek v konceptech Pieta Oudolfa nebo ideové základ prérií Cassiana Schmidta udělaly své.

Móda vypukla nebývalou silou. Šlechtěním se již nyní v USA i v Evropě zabývá celá řada dalších jednotlivců i korporací a novinky se objevují v souvislém proudu.
Hlavní potenciál je v zářivosti teplých barev květů, zejména červené a oranžové valéry. V těsném závěsu za ním pak různé formy plnokvětosti či přeměny semeníků, rsp. samotné barvy semeníků. Na třetím místě stojí jistojistě velikost květů, případně jejich počet.

V úvahu ale přichází celá řada dalších šlechtitelských znaků jako doba kvetení, celkový habitus, vůně květů nebo barva stonků i listů. Raritně pak vznikají různé decentní a elegantní formy s vysokými lodyhami, úzkými listy nebo podzimním vybarvením.

Není od věci zdůraznit, že některé hybridy v sobě opravdu nezapřou prérijní rodičovstvo a vyžadují nejen drenáž na zimu, ale i celkově chudé a sušší stanoviště.

Fotoalbum vzniklo díky sortimentům firem a institucí:
Hans Kramer – De Hessenhof, Coen Jansen, Eleonore de Koning, Jan Spruyt, Botanická zahrada Praha – Troja a Ondřej Fous – české pereny. 

 

´Sundown´
´Harvest Moon´
´Vintage Wine´
´Augustkönigin´
´Coconut Lime´
´Fatal Attraction´
´Green Edge´
´Kim´s Knee High´
´Razzmatazz´
´Art´s Pride´ Orange Meadowbrite
´The King´
´Sunset´
´White Swan´
´Sundown´
´Sunrise´
´Ballroom´
´Foxy Foxtrot´
´Fragrant Angel´
´Lush´
´Pink Shuttles´
´Ruby Giant´
´Vintage Wine´
´Fragrant Angel´
´CBG Cone 3´Mango Meadowbrite
´Rubinstern´
Echinacea tennesseensis
´Fatal Attraction´