Japonské sasanky nesou povětří

Ondřej Fous

S úderem babího léta začíná foukat ze strnišť a záplavu podzimních barev předcházejí podzimní sasanky – Anemone. Své jméno dostaly dle řeckého anemos – vítr. Sasanky mají řadu druhů, kvetoucích na různých místech světa v průběhu celého roku, nicméně skupina A. japonica, hupehensis, matsudae, tomentosa a vitifolia dala za vznik řadě zajímavých selekcí a kříženců, které zpestřují svými pozdními květy naše zahrady již pár desítek let.

Popsány byly již roku 1695 v Japonsku, ale první dovezl Robert Fortune do Anglie až v roce 1843. Jednotlivé druhy mají řadu synonym a jsou popisovány jako sobě vzájemné variety, nicméně rostou od Afghánistánu přes Tibet a Čínu až po Japonsko. Nejstarší kulturní variety se objevují již na přelomu 19. a 20. století a jsou v kultuře velmi úspěšné dodnes – ´Honorine Jobert´1858, ´Whirlwind´ 1887, ´Prinze Heinrich´ 1902, ´Königin Charlotte´ 1906, ´Loreley´ 1906. Do druhé světové války byly vyselektovány všechny základní kombinace barev a stavby květů, přičemž následující léta přinesla víceméně zdokonalení sytosti a plnosti květů či délky kvetení. Květy jsou od čistě bílé po sytě růžové tóny až s nafialovělým líčkem vně plátků, jednoduché nebo více či méně poloplné. Výška rostlin je od 60 do 120cm v květu a kvetou od srpna do října, obé v závislosti na sortě a podmínkách.

Japonské sasanky jsou rostlinami podrostu až okraje lesa. Snáší velice dobře stín či polostín i kořenovou konkurenci stromů, při dostatku vody obstojí i na bloudivém až občasném přistínění, zejména A. hupehensis. Některé její typy také bohatě odnožují a je třeba jim vybrat adekvátní místo. Lépe ustojí sušší stanoviště než hybridy A. japonica. Pro dobrý vzrůst a dlouhé kvetení vyžadují humózní, propustnou a živnou zem, čerstvě vlhkou a spíše mírně kyselou. Na zimu uvítají vydatnou přikrývku listím či chvojí, hybridy od A. vitifolia mohou mít problémy s mrazuvzdorností.

Mezi podzimní květenou v zahradě nemá tato ztepilá pereny konkurenci. Výrazné květy připomínající jiřiny či listopadky není možné přehlédnout a výtečně je lze kombinovat s omějí – Aconitum, zlatobýlem – Solidago, řeťezovkou – Physostegia, rdesnem – Polygonum amplexicaule cvs., bohyškami – Hosta plantaguinea hybridy, pozdními plamenkami – Phlox paniculata cvs., rannějšími hvězdnicemi – Aster dumosus cvs. nebo pochopitelně s celou škálou barevných plodů rozličných keřů, potažmo zapadané v podzimním listu jsou nepřekonatelné.

Letitá popularita přinesla do názvosloví poněkud chaos a kromě botaniků (A. hupehensis var. japonica versus A. japonica var. hupehensis) svou troškou přispěli i zahradníci: ´Prince Henry´ a ´Prinze Heinrich´ se dá ještě prokouknout, ale totožné jsou například ´Mont Rose´a ´Margarete´, ´Tourbillon´ nebo ´Wirbelwind´ jsou obchodní jména pro ´Whirlwind´, ´Crispa´ je shodná s ´Lady Gilmour´ apod. Hledejte je ovšem pod těmito platnými latinskými názvy:

Anemone x hybrida ´September Charm´ – světle růžový jednoduchý květ, lila fialové líčko
Anemone x hybrida ´Honorine Jobert´ – čistě bílý jednoduchý květ
Anemone hupehensis var.japonica ´Pamina´ – poloplný sytě růžový květ
Anemone hupehensis var.japonica ´Rotkäppchen´ – poloplný sytě růžově červený květ
Anemone x hybrida ´Serenade´ – růžový nepravidelně poloplný květ
Anemone x hybrida ´Whirlwind´ – čistě bílý poloplný květ
Anemone hupehensis ´Praecox´ – jednoduchý růžově purpurový květ , ranný
Anemone hupehensis ´Hadspen Abundance´ – jednoduchý, sytě růžově purpurový květ
Anemone x hybrida ´Lady Gilmour´ – jednoduchý růžový květ, krabatý list
Anemone x hybrida ´Margarete´ – světle růžový poloplný květ

PostImage.org

oměje ´Arendsii´ a prosté sasanky ´Honorine Jobert´.

PostImage.org

kolekce kultivarů sasanek.

PostImage.org

Anemone ´Pamina´.

PostImage.org

Anemone ´Serenade´.