Květy rozchodníků v plném slunci babího léta
Tučnolisté a mimořádně odolné rozchodníky zná v té či oné podobě asi každý. Je jich tolik druhů, které se natolik liší, že botanici uznali za vhodné je přejmenovat a rozdělit do šesti nových rodů. U zahradníků se však tento nový systém ne a ne ujmout a tak se stále používá původní výraz Sedum, často doplněn o nové jméno jako synonymum Skupina vysokých rozchodníků která kvete od konce léta hluboko do podzimu se od většiny drobných druhů výrazně odlišuje a vlastní jméno Hylotelephium by si určitě zasloužili, ale zvyk je zvyk.
Tyhle rozchodníky znáte z každé babiččiny zahrádky a nebo ze stepních lokalit naší přírody. Trsy bývají 40 až 60 cm vysoké a poupata začínají nakvétat u nejrannějších druhů v polovině srpna a podle počasí kvetou hluboko do podzimu. Efekt kvetení prodlužují u řady druhů vybarvující se semeníky, které jsou zajímavé i s příchodem prvních jinovatek. Co se nároků týče jsou rozchodníky bezesporu jedny z nejtvrdších trvalek vůbec. Vyžadují plné slunce, dobrou drenáž a snesou relativně sucho. Přílišná zálivka a výživa u nich paradoxně vede k zahnívání nebo vytažení lodyh a rozklesnutí. Starý trs je dobré čas od času rozdělit a přesadit, jinak se puky zmnožují, slábnou a rostlina je rok od roku nižší. Na listech se tu a tam zakuklí nějaký listožravý hmyz. Při nápadném chřadnutí trsu a celkovém zažloutnutí rostliny může jít o požer larvami lalokonosce na kořenech, což je velmi nebezpečný škůdce pěnišníků, petrklíčů, dlužich, badanů a dalších rostlin. Stařinu odstraňujte až zjara, v téže době lze trsy velice snadno množit dělením.
Druhy z této skupiny zaujaly v posledních letech přední místo mezi pozdě kvetoucími trvalkami a šlechtitelé i pěstitelé se předhání v nových variacích na tohle téma. Zatímco starší odrůdy jsou zajímavé zejména květem, který jde od čistě bílé či krémové přes tóny růžové a karmínové až do vínové, nové už myslí i na list, semeníky a habitus. Tak najdeme odrůdy pestrolisté krémově nebo bíle, listy můžou mít nádech do červena nebo být zcela temně vínové, případně nápadně sivé. Vybarvení listů se často výrazně mění v průběhu roku. U květů se objevují svítivé odstíny nebo více barevných tónů a doba kvetení se prodlužuje přisazováním bočních výhonů. Jsou robustní i kompaktnější typy, vesměs drží vzpřímený růst a nerozléhají se. Na řadu novinek si budeme muset ještě trochu počkat nebo nás přijdou na víc než běžné druhy.
Pevné a tuhé trsy rozchodníků se dobře kombinují ve smíšených celoročních rabatech podél zdí nebo v podzimních partiích zahrady, kde dobře využijí výslunné polohy. Výborně se kombinují s vysokými trávami, výborně se k nim hodí ořechokřídlec nebo komule, hvězdnice, zápleváky, remontující mavuně či šanty, nebo sivé listy šalvějí, svatoliny, pelyňků a levadule. Na rabatech se střídavým osluněním a zahradní čerstvou zeminou se nabízí i kombinace s čílkem, řetězovkou, sasankami, zlatobýlem
Dobře známé starší odrůdy:
Sedum telephium subsp. maximum ‘Atropurpureum’ – červený list, žlutavě růžový květ
Sedum spectabile ‘Carmen’ – tmavě růžové květy
Sedum spectabile ‘Brilliant’ – růžovýkvět
Sedum spectabile ‘Rosenteller’ – pozdní, růžový květ
Sedum ‘Herbstfreude’ – červenohnědavý květ
Sedum alboroseum ‘Mediovariegatum’ – ranný, sytě karmínově vínový květ
Méně běžné a novější odrůdy:
Sedum telephium ‘Abbeydore’ – karmínově červené až vínové, svítivé semeníky
Sedum telephium ‘Matrona’ – robustní, načervenalý list, růžově lila květ
Sedum telephium subsp. ruprechtii – ranný, sivý list, krémový květ
Sedum ‘Strawberries and Cream’ – pestrokvětý, tóny krémově růžové až karmínové
Sedum spectabile ‘Iceberg’ – bílý květ
Sedum ‘Munstead Dark Red’ – svítivě růžový květ
Sedum ‘Mohrchen’ – červený list, tmavě karmínově vínový květ
Sedum ‘Frosty Morn’- bíle pestré listy, bílé květy
Sedum ´Purple Emperor´- červený list, růžově karmínový květ