Mavuně se dočkaly znovuobjevení

Ondřej Fous

Mnoho rostlin bylo zapomenuto za posledních pár desetiletí a patří mezi ně nepochybně i Centranthus ruber, nesoucí snad ještě méně známé české jméno mavuň. Pochází z oblasti Středozemního moře, kde planě obývá velmi nehostinné srázy pobřeží a suché slunné kamenité stráně. Přidáme-li k těmto nárokům, že se jedná o trvalku, rýsuje se nám velmi zajímavá rostlina.

Robustní trsy až 80cm vysoké vykvétají v květnu bíle, růžově či sytě karmínově červeně v bohatých květenstvích. Jak hlavní květenství odkvétá, objevují se v paždí listů nové a nové květy. Takto kvetení může pokračuje nejméně do září a pokud je slunný podzim, najdeme kvítky ještě v listopadu. Délku a bohatost kvetení podpoříme průběžným odstraňováním odkvetlých květenství. Pokud ale necháme část prvních květů dozrát do semen, při troše štěstí se nám na zahradě přesejí. Toto zplanění je snadno regulovatelné, nepřesahuje obvykle několik kusů, a dá vaší zahradě příjemně přírodní ráz. Přes zimu zůstává vnitřní část růžice zelená, stařinu je dobré odstraňovat až na jaře, aby se omezil průnik vody do trsu.

Hledání místa pro mavuň nebývá u nás příliš složité, neboť je až vzácně nenáročná a slunných kamenitých svahů je u nás dost a dost. Snese poměrně značné sucho i když poté spíše přežívá než aby dělala parádu. Jelikož pochází z jižněji položených oblastí, občas mívá problém zvládnout naší zimu. Není tak choulostivá na mráz jako na vodu, která zmrzá a rozmrzá kolem kořenů. Jako rostlina velmi závislá na kořenovém systému, který jí hledá vodu i tam kde není, nesnáší jakýkoliv pohyb v této oblasti. Potrhání mrazem spolu s přemokřením vede k zahnívání a rostlina pak rychle hyne. Místa s dobou drenáží, při zdech nebo v místech dešťového stínu v případě přesevu samy vyhledávají, můžeme jim tedy vyjít vstříc.

Mavuně hledejte u zahradníků pod těmito latinskými názvy:

Centranthus ruber – růžový květ, u nás vzácně
Centranthus ruber ´Coccineus´- karmínově červený
Centranthus ruber ´Albus´- čistě bílý

Hledáte-li s čím Vám půjdou nárokově a barevně dohromady, zkuste následující:

Nepeta x fassenii – šanta
Lavandula officinalos – levandule
Sedum telephium, spectabile – rozchodníky (vysoké)
Hypericum polyphyllum – třezalka
Santolina cyparissias, pinnata
Salvia officinalis, x superba – šalvěj
Festuca gautierii, glauca – kostřava
a spousty dalších…

PostImage.org

barevný rozsah určuje škála bílé, růžové až šarlatové.