Nejvzácnější pražský dub přežil útok vandalů

Ondřej Fous

Za pár dní tomu bude přesně rok, kdy neznámý vandal fatálně dvakrát zlomil kmen vzácného dubu taborského (Quercus macrolepis) vysazeného 28. října 2018 pražskými zahradníky. Škoda byla odhadnuta na 75 tisíc Kč. Policie případ odložila pro důkazní nouzi.

V Čelakovského sadech, nedávno obnovených investicí 140 milionů Kč u příležitosti století republiky, v noci na 28.srpna 2019 neznámý pachatel zničil opakovaným zlomením dub taborský. Mladý strom jako zázrakem přežil a to i přestože se jeho zlomené části nepodařilo zachránit.

„Vybudovali jsme kolem něj dřevěnou klec a zevnitř ji potáhli netkanou textilií. Šance byla velmi malá, ale na podzim se objevila spící očka a dub začal pak zjara silně obrážet. Jeho vitalita je neuvěřitelná“ říká Ondřej Fous, autor krajinářského řešení Čelakovského sadů.

Čelakovského sady čelí útokům vandalů dnes a denně. Vloni škody přesáhly půl milionu korun. Přislíbené kamery a hlídač parku stále palčivě chybí.

„V letošním roce nemáme letní zahraniční turisty, takže škody máme ´pouze´od místních bezdomovců, narkomanů a domácích opilců. Ti jsou méně agresivní. Záhadou stále zůstává kam mizí konopná lana z oplocení.“ dodává Hana Pollertová, hlavní zahradnice parku.

Dub taborský je jediný v Praze a jeden z mála v Čechách. Věnoval ho sběratel dubů Dušan Plaček ze své turecké expedice. Po vzoru zakladatele Národního Muzea, Kašpara Maria Šternberka, který také přivážel duby ze Středozemí, Balkánu a Turecka. Dub taborský se stal symbolem tzv. programu asistované migrace, v rámci kterého se vysazují do extrémních městských podmínek stromy s potenciálně vysokou adaptabilitou na změnu klimatu.

(tisková zpráva 14.srpna 2020)

dub taborský bezprostředně po útoku 29.srpna 2019
slibné prorašení ze spících pupenů 24.dubna 2020
nové letorosty 11.června 2020