Sněženky místo aut

Ondřej Fous

Něžná květinka se stala předmětem nelítostných dražeb

Skutečně, trsík několika sněženek na obrázku by vydal za dobře vybavený VW Transporter nebo nového Superba. Jak to? Na světě se objevil docela nový lidský druh, říká se jim galantofilové. Bezpochyby si libují i v galantnosti, ale především v rostlinách rodu Galanthus. Ano, jsou to sněženkomilci. No a ti jsou připraveni za tyto křehké rostlinky vydávat nekřesťanské sumy. Dne 23. února 2015 byla sněženka ´Golden Fleece´ vydražena za pěkných 1390 liber, čímž nastavila na několik let laťku pěkně vysoko. Každý rok v zimní sezóně se očekává pád této mety a před pár dny se tak skutečně stalo. Galanthus ´Golden Tears´ doskákal v dramatické dražbě na 1850 liber. Za jedinou květuschopnou cibulku. Mimochodem, není to tak špatná investice, sněženky poměrně slušně přirůstají a i po sedmi letech ´Golden Fleece´na trhu stále stojí 450 až 650 liber. Rostliny neustále rostou, auta jsou každým dnem blíže šrotu.

Sněženky se tak zařadily mezi nejdražší rostliny světa vůbec. Ano, jistě bych našel oponenty, řada individuálních vzácných rostlin nese cenovku vyšší, ale není žádný jiný rod, kterým by momentálně zmítala taková mánie. V anglosaském světě o tom přinesly zprávu samozřejmě všechny významné deníky a magazíny. Šlechtitel se stal celebritou a rozhovor s ním přinesly Financial Times. Získal zde přezdívku Mr. Snowdrop. Je to normální? Není. Jak se mohlo stát, že tak docela obyčejná rostlina je najednou předmětem takových vášní?

Nepřišlo to nijak najednou ani samo. České země jsou jedna ze sněženkářských velmocí, lokalit přrozených i zplanělých jsou u nás desítky, a tak může leckomu přijít tato rostlina vcelku obyčejná. Samozřejmě, běžná sněženka stojí i dnes pár liber a její cena nijak nestoupá. Důležité jsou podchycené odchylky a jejich následné křížení. Galantofilové se vAnglii četně rozvinuli již koncem 19. století, když se zcestovalí Britové vraceli domů a přinášeli rozličnou květenu. Jedním z nich byl i Henry John Elwes, který z Kavkazu dovezl mimo jiné sněženky nesoucí podnes jeho jméno. Galanthus elwesii. Dnes se jedná o jednu z nejběžněji prodávaných sněženek vůbec. Sněženková historie je na jména samozřejmě velice bohatá, ale jeho sbírka je proslulá zejména přetrváním do dnešních dnů. Jen po několik zimních dnů můžete navštívit zahradu v Colesbourne s miliony sněženek v desítkách odrůd a muž v aristokratické tvídu mezi nimi nebude nikdo jiný než Henry Elwes.

Hodnotu a cennost sněženek určují poměrně malé rozdíly. Alespoň pro běžného pozorovatele. Nejobvyklejší verzí, dobře známou i z našich luhů, jsou tři vnější okvětní lístky a tři vnitřní korunní se zeleným znakem. Tento znak může nabývat mnoho podob a kreseb. Oblíbené jsou různé tvářičky, symboly X, tečky nebo naopak více či méně celistvé zelenání. Zelené znaky mohou být i na vnějších plátcích, tečky, skvrnky, proužky a výjimečně jsou také úplně zelené. Raritní jsou různé tvarové anomálie a mutace, některé hezké, jiné spíše monstrózní. Velmi populární jsou sněženky u nichž jsou barevné znaky žlutavé až žluté. Ostatně ty patří k nejvýše ceněným. Existují i kultivary, kde okvětí opalizuje do růžova nebo oranžova a je to téměř nezachytitelné fotografií. Pouze naživo. Dramatické jsou samozřejmě rozdíly v rozměrech celých rostlin nebo jednotlivých květů. Velmi podstatná je také šíře a barva listů, která jde od krásně zelené až po stříbřitě sivou.

Dílem náhody a životních osudů je Mr. Snowdrop můj někdejší šéf. A protože Joe Sharman šlechtil ´Golden Fleece´ nějakých osmnáct let, dobře si pamatuji večer, kdy matečnou rostlinu ´Trym´získal, postavil jí doprostřed stolu a otevřeli jsme si láhev vína. Tehdy začal příběh na jehož konci je nejdražší sněženka světa.

Zkrácená verze vyšla v časopise Echo 20.března 2022

Foto Joe Sharman