Záhada hraniční růže od Čapků

Ondřej Fous

,

Možná se vám to někdy v životě také stalo. Objevíte věc, památku, zajímavost, artefakt, o kterém nikdo zhola nic neví a vy byste vědět chtěli, anžto vás zaujal. Krásou, výjimečnými vlastnostmi, záhadností a vlastně čímkoliv co lidskou zvědavost vzbudit může. Růže tuhle vlastnost mají velmi dobře vyvinutu už prostě tím, že jich jsou desetitisíce druhů a každá má svůj druh krásy. Když je to ještě ke všemu růže ze zahrady bratří Čapků, je o zábavu postaráno.

Od jara 2015 pátrám po identitě růže rostoucí při zdi dvojvilky obou bratří v zahradním průčelí, které Karel familierně nazýval „dvorek“. Roste přesně na hranici pomyslně dělící vilu a zahradu mezi oba bratry. Dnes je keřová, vedena byla kdysi zřejmě jako pnoucí, již má téměř ke třem metrům. Je žlutá a neskrývaně velkokvětá. V půli května už je v plném květu a v půli června už na ní najdete sotva pár posledních plátků. Jde spíše o poloplný než plný květ, poměrně nepravidelný. Robustností a výrazem keře připomíná hybridy sadových růží s mnohokvětými, tolik oblíbené v šedesátých letech dvacátého století, leč květ je zcela jiný, jednodušší. Hrubým lesklým olistěním a architekturou se jim ovšem podobá velmi. Listy drží dlouho do zimy, musí je sebrat až tuhé mrazy za slunných dnů. Některými znaky připomíná hybridy růží bedrníkolistých, jiné ukazují na perské žluté růže, ale ukazuje se, že nejsou příbuzné ani s jednou. Barvou a stavbou květu pak připomíná například odrůdu ´Lichtkönigin Lucia´, kterou jsme našli v zahradě Karla Foerstera v Bornim u Postupimi, přítele a příznivce Karla Čapka, kterému byl také velkým vzorem. Případně docela vypadá jako růže odrůdy ´Lawrence Johnston´, tolik populární před válkou. Jeden malý detail je ale důležitý. Poupátko má v jisté chvíli před vykvetením oranžové okraje. Jsou ale poměrně nevýrazné a rychle se ztrácejí. Také tento znak tvoří pouze občas. Tím připomíná odrůdu ´Casino´, kterou tipoval náš přední růžař, Jiří Žlebčík. Nápadné jsou oranžové kulaté šípky s velkými listeny.

Kyž si opravdu v růžích nevíte rady, obrátíte se na internet. Mezinárodní komunita ze stránek HelpMeFind dokáže odhalit mnohé, je ovšem nutné spolupracovat a vědět o čem se píše. Poměrně rychle jsme se dobrali k odrůdě ´Golden Showers´, ovšem tato naše růže remontuje velmi málo až vůbec, spíš nahodile. Není to ale naztolik průkazné, řada růží v tomto směru reaguje především na sezónu a každý rok se chová trochu jinak. Prošel sem dvakrát německé rosarium Sangerhausen a naše sbírky Chotobuze i Dendrologické zahrady. Další tipy na několik růží nesedí listem ani habitem. Dokonce jsme jí i vyseli. Semenáče, které z ní vyklíčily jsou krémové s trny a zubatými listy. Poukazují na zkřížení se sousední sadovou růží ze skupiny pteracantha. Většina dosavadních názorů se shoduje na tom, že jde o poměrně starou odrůdu, většina podobných je poválečných, pak by šlo o pozdější dosadbu, ale všechno je ve hře. Paní Kateřina Dostálová, vnučka Josefa Čapka, vzpomíná, že růže byla dlouho malá, v zahradě „nebyla“ a pak náhle vyrostla do velkého keře. Mohlo to souviset i s úhanem sousedícího velkého přísavníku na Josefově straně domu. Dostala příležitost.

Zbývá jediné. Obesíláme rozarium v Sangerhausenu a vyjednáváme si audienci. V šest ráno budíme ve vile rozespalou ochranku, řežeme vzorky do vody a vezeme je do Německa. Případu se ujal sám ředitel rosaria Thomas Hawel. Prakticky okamžitě nás dovedl k favoritu o kterém bylo již rozhodnuto včera kolegiální radou, totiž ´Golden Showers´. Pro změnu. Mno, vyloudilo by to u nás úsměv, ale názor německého kolegia, byť podle fotek, byl klíčový. Na místě se ale ukazuje, že nesedí barva výhonů a co víc, trny. Naše růže totiž téměř nemá trny. To je nezpochybnitelné. Vyrazili jsme tedy do kanceláře bádat v genobance. V Německu není vegetace napřed a Thomas byl velice překvapen fotografiemi růže z dnešního rána, rsp. mírou kvetení. Brzy se k nám přidala i Gerhild Schulz, kurátorka genobanky. O chování růže v průběhu roku, barvě a počtu plátků mohly být pochybnosti. Problémem se ukázaly ovšem pruhlubně po obvodu šípků, stejně jako zmíněné barvy letorostů a hlavně absence trnů. ´Golden Showers´ má probarvené intenzivně i zastíněné letorosty a je poměrně trnitá, šípky jsou kulaté. Nakonec nám doporučili genetickou analýzu, která určí míru příbuznosti s ´Golden Showers´. To je bezesporu růže, která je nejblíže, přesto lze s určitostí říct, že to není ona. Nevyloučili ovšem případný semenáč, což by bylo pozoruhodné samo o sobě. Zahrada si tedy udržela své tajemství. Nevíme ani jak se růže do zahrady dostala a nevíme ani co je zač.

Lidové noviny 23.června 2018

Žlutá velkokvětá růže dnes pomyslně dělí prostor zahrady bratří Čapků, který nikdy dříve rozdělen nebyl. Právě růže byly velkým tématem spojujícím jejich zahradnické úsilí.