Zimní plán: proutí

Ondřej Fous

,

Rozprostovlasatělá vrba zahleděná do rybníka je obrázkem tradičním leč vzácně vídaným. Kdo si dá tu práci hlavovat vrbu, aby nesla pruty zelenkavé vrby košíkářské či žluté až zářivě ohnivé vrby bílé. Tato práce je odměněna zpravidla nájezdem zájemců pouze jednou ročně, v čase velikonoc, kteří si jinak na vrbu nevzpomenou. Přesto to krásně probarvené proutí k naší zimě patří stejně, jako k ní kdysi patříval sníh.

Lásku k barevnému proutí a řez na hlavu bychom tedy měli. To jsou dvě takové velice důležité věci. Proutí je totiž v zahradě takový třetí plán na který nejsme zrovna dvakrát zvyklí. Od prosince do března je proutí velkou parádou, ale není to bez práce a má to svou cenu. Hlavová vrba je totiž jedna z těch hezčích prutonosných dřevin a je třeba se smířit s tím, že řada z nich je přes velkou část roku poměrně beznadějné roští. Ovšem nevěšme hlavu. Účinná kulisa z keřů je skvělá deviza zahrady a řada druhů velmi pěkně a dobře roste v různých podmínkách.

Podstatná ovšem zásadní kompoziční úvaha. Na první místě je kvalitní pozadí, což zajistí kontrastní zdi, více či méně stříhané živé stěny, skupiny jehličnanů a stálezelených dřevin. Zejména tisy, bobkovišně nebo kaliny svým temně zeleným listovím udělají velkou službu. Zrcadlení ve vodě samozřejmě není špatné, jen je třeba zvážit druhé významné téma a tím je popředí. Je nutné myslet na léto a předsadit prutnaté keře například květinovým záhonem. Není to samozřejmě podmínkou, letní témata můžete mít v zahradě i leckde jinde, ale stojí za to se nad touto proporcionalitou zamyslet. Kolik proutí zahrada unese a kam ho vtipně a důmyslně ukrýt aby na zimu krásně vylezlo a probarvilo třeba pohled z oken. Jinak si totiž v zahradě užijete zimní barvy viditelné z dálky a jinak kvítí u kterého jste v létě dnes a denně. Vůbec se nebojte vysokých trsnatých trvalek a trav předsazených před keře, jejich struktury dokážou s proutím krásně hrát. Dobrým tipem na detail je i podsadba těchto keřů, dobře se pod nimi daří sněženky, čemeřice, talovíny, ladoňky a další zplaňující jarní květena.

Proutí nejsou samozřejmě zdaleka jen vrby, kde najdete barvy oranžové a žluté, stejně tak jako různé barvy nápadných kočiček včetně ojíněných letorostů. Bíle potažené výhony najdete na řadě dalších druhů, populární jsou hlavně ostružiníky. Vcelku dobře známé a místy až masivně používané jsou svídy. Obvykle se točí dvě tři odrůdy, ale možností je samozřejmě mnohem víc. Od zelenkavě žlutých, přes různé kombinace zářivě zlatých, oranžových až svítivě červených výhonů, kdy si lze vybrat různé kombinace barev na bázi a na špičkách. Podobně nepřeberný je sortiment bříz od čisťounce bílých přes zlatavé po jantarové až mahagonové tóny. Také narůžovělé až růžové tóny mají vybrané kultivary bříz. Pupulární jsou také barevnokoré javory s hladkou, odlupčivou nebo vzorovanou kůrou. Kůra je kaštanově hnědá, žlutavá, oranžová až do jasávé červené. Některé javory kombinují barvy s bílým vzorem a říká sem jim u nás „pyžamové“. Zlaté výhony letorostů najdete také u kultivarů jasanů nebo jerlínů. Velice pěkné jsou i selekce lip s výhony zelenými, žlutavými, oranžovými až červenými. Jejich nápadné pupeny přináší lecos nevšedního. Velice krásnou kůru s výraznými lenticelami mají i některé asijské višně. Nápadně žluté či černá stébla najdete i u zimovzdorných bambusů.

Řádnou kuráž ovšem vyžaduje pravidelný řez. Ten je obvykle zcela nezbytný, protože většina dřevin okrasných proutím má barevné pouze letorosty a druhým či třetím rokem se barva ztrácí. Většina z nich snáší řez velmi dobře. Výjimkou jsou samozřejmě stromové druhy, kde naopak přichází nápadnější borka teprve s věkem. Jde hlavně o břízy, javory a višně. Keře je ovšem nutné řezat nejméně obrok a tomu přizpůsobit i spon. Není to úplně jednoduchá disciplína, ostružiníky se třeba berou prakticky u země, ale svídám, vrbám i lípám je třeba zachovávat očka a zakládat řezové hlavy, neboli babky.

Zimní zahrada je v časech bez sněhu velkým barevným potěšením a jakkoliv jsou výše uvedené druhy u nás spíše nedostupnou vzácností, s trochou snahy se lze po nich pídit alespoň na evropském trhu.

Lidové noviny 29.února 2020 (vyšlo pod titulkem Zimní barevná nádhera)


Partie barevnokorých dřevin v anglické zahradě Královské zahradnické společnosti ve Wisley u Londýna.